Skip Navigation
Print Share

National Philanthropy Day® Past Awardees

MAX M. FISHER AWARD FOR OUTSTANDING PHILANTHROPIST

2016 Bobbi and Stephen Polk 
2015 A. Paul and Carol Schaap
2014 Marcia and Eugene Applebaum
2013 Mort and Brigitte Harris
2012 Lynn and Paul Alandt
2011 A. Alfred Taubman
2010 Leslie Devereaux
2009 Art Van Elslander
2008 Drs. Harris and Phoebe Mainster
2007 Gretchen C. Valade
2006 Joan and Wayne Webber
2005 Josephine Ford (Posthumously)
2004 Mr. and Mrs. Dennis Pawley
2003 Marlene and John Boll
2002 Padma and Raj Vattikuti
2001 Julie and Peter Cummings
2000 Margaret (Maggie) Allesee
1999 Aviva and Jack Robinson
1998 Mr. and Mrs. Richard Helppie
1997 (not awarded)
1996 Cynthia and Edsel B. Ford II
1995 Matel Dawson, Jr.
1994 Bernice Gershenson
1993 A. Alfred Taubman
1992 Art Van Elslander


EDMUND T. AHEE JEWEL AWARD FOR OUTSTANDING FUNDRAISING VOLUNTEER

2016 John W. Hebert 
2015 Elizabeth "Betty" Brooks
2014 Mark Blanke and Michael Perkins
2013 Jeff Bergeron
2012 Matthew P. Cullen
2011 Anthony and Catherine Viviano
2010 Robert B. Rosowski
2009 Florine Mark
2008 Joan S. Gehrke
2007 Joseph Fitzsimmons
2006 Betty Jean Awrey
2005 Harold “Red” Poling
2004 Marilynne and Alan Kiriluk
2003 Benjamin C. Maibach III
2002 Peter Burton
2001 W. Clark Durant III
2000 Tarik Daoud
1999 Susan D. Nine
1998 Lloyd Reuss
1997 Dr. and Mrs. Donald C. Austin
1996 Joan B. Warren
1995 Ruth Roby Glancy
1994 Betty Gerisch
1993 Edmund T. Ahee
1992 David Hermelin


OUTSTANDING CORPORATION

2016 Lear Corporation 
2015 Kroger
2014 Strategic Staffing Solutions (S3)
2013 Ford Motor Company and Ford Motor Company Fund
2012 PNC Bank
2011 General Motors Foundation
2010 Quicken Loans
2009 Charter One Bank
2008 The Suburban Collection
2007 Toyota USA Foundation
2006 LaSalle Bank
2005 Wright & Filippis
2004 Fifth Third Bank
2003 Compuware Corporation
2002 EDS
2001 The Bing Group
2000 General Motors Corporation
1999 Federal-Mogul Corporation
1998 Comerica, Inc.
1997 Chrysler Corporation
1996 Detroit Edison
1995 National Bank of Detroit
1994 Masco Corporation
1993 Ford Motor Company
1992 J. L. Hudson Company


OUTSTANDING FOUNDATION

2016 Ford Foundation 
2015 John S. and James L. Knight Foundation
2014 The Jewish Fund
2013 Max M. and Marjorie S. Fisher Foundation
2012 Fred A. and Barbara M. Erb Family Foundation
2011 Celani Charitable Foundation, Inc.
2010 New Economy Initiative for Southeast Michigan
2009 The Ethel and James Flinn Foundation
2008 The Derrick Coleman Foundation
2007 Colina Foundation
2006 Matilda R. Wilson Fund
2005 The Edward Mardigian Family Foundation
2004 Coleman A. Young Foundation
2003 The Heinz C. Prechter Fund for Manic Depression
2002 Thompson-McCully Foundation
2001 Benard L. Maas Foundation
2000 The Carls Foundation
1999 DeRoy Testamentary Foundation
1998 Metro Health Foundation
1997 Community Foundation for Southeastern Michigan
1996 Hudson-Webber Foundation
1995 The Skillman Foundation
1994 McGregor Fund
1993 W. K. Kellogg Foundation
1992 The Kresge Foundation


DR. JOHN S. LORE AWARD FOR OUTSTANDING FUNDRAISING EXECUTIVE

2016 Nina Holden 
2015 Richard Martin
2014 Audrey M. Olmstead
2013 Margaret Cooney Casey
2012 Dan Alpert, Detroit Public Television
2011 Carla O'Malley, Oakwood Healthcare Foundation
2010 Susan E. Burns
2008 Susan Davies Goepp, CFRE
2007 Gary E. Rounding
2002 John S. Lore, Ed.D.
2001 Jacqueline A. Wetherholt, SSJ, CFRE
2000 Kenneth C. Isherwood


NEAL SHINE AWARD FOR MEDIA COMMITMENT TO PHILANTHROPY

2016 Debora Scola
2015 Paula Tutman
2014 Paul Anger
2013 Joyce Jenereaux
2012 Mitch Albom
2011 Rochelle Riley, Detroit Free Press
2010 Mike Fezzey
2009 George Blaha
2008 Paul W. Smith
2007 Emery King
2006 Huel Perkins
2005 Jim Johnson
2004 Pete Waldmeir
2003 Joe Falls
2002 Mary Kramer
2001 Samuel Logan, Jr.
2000 Alan Frank
1999 Bob Talbert
1998 Doris Biscoe
1997 Amyre Makupson
1996 Dick Purtan
1995 Martha Jean “The Queen” Steinberg
1994 Mort Crim


GEORGE W. ROMNEY AWARD FOR LIFETIME ACHIEVEMENT IN VOLUNTEERISM

2016 Deborah Macon 
2015 Gail and Lois Warden
2014 Eugene and Elaine C. Driker
2013 Gary C. Valade
2012 Eugene A. Gargaro, Jr.
2011 Phillip Fisher
2010 Patty Ghesquiere
2009 Lloyd E. Reuss
2008 William S. Mitchell
2007 Lois Shaevsky
2006 Ann and James B. Nicholson
2005 Penny Blumenstein
2004 Edward Deeb
2003 Walter E. Douglas
2002 Detroit Auto Dealers Association
2001 Thomas P. and Beverly Moore
2000 Kathleen and David Lewis
1999 Martin J. “Hoot” McInerney
1998 William R. Halling
1997 Marjorie Peebles-Meyers, M.D.
1996 John W. Barfield, Sr.
1995 Frank D. Stella
1994 Alan E. Schwartz
1993 Russell Mawby
1992 Joseph L. Hudson, Jr.


SPARKY ANDERSON AWARD FOR OUTSTANDING YOUTH VOLUNTEER FUNDRAISER

2016 Detroit Catholic Central High School 
2015 Thomas Allen
2014 Mark Hooven
2013 Dhivya Sridar
2012 Teen Grantmaking Initiative
2011 Shirley Brown
2010 Emily Lisner
2009 Joey Nicholas
2008 Nichlas Beaven
2007 Sigma Gamma Juniors
2006 Wayne State University Red Cross Club
2005 Youth As Resources – The Guidance Center
2004 Ashleigh Sedick


DISTINGUISHED RECOGNITION AWARD
1999 Dorothy A. Johnson
1998 United Way Community Services